top of page
  • תמונת הסופר/תalonmeytav

מדריך הפרטיזן לאפוקליפסה - פרק ב': מעון
נהוג לחשוב על המשפט 'בית זה איפה שאתה נמצא' כסוג של מטאפורה לחיים עצמם, או לפחות לאיך שאנחנו אמורים להרגיש תוך כדי החיים עצמם. בפרק זה נתייחס למ' הראשונה בסדרה המייצגת את הבית החמים והאהוב שהוא, במקרה הזה, אשכרה איפה שאת\ה נמצא\ת, ליטרלי, יעני פשוטו כמשמעו, יעני הבנתם... מעון בהמשך לפתיח הקסום שקראנו עכשיו בוא ונשאל את עצמנו - מה זה בית? אז נפרט את זה לפרטי פרטוטונים קטנים ככל שניתן כדי למפות את עצמנו בתוך ומחוץ לדבר שנקרא - מעון, בית. אז כשאתם חושבים על בית מה עולה לכם? מחסה מגשם ורוח ובכלל, מקום לגור בו. חום והגנה, משפחתיות, שבטיות, שמחה. העניין הוא שכשאנחנו חושבים על איך לקחת את המשפחה ישר מהמקום המסוכן למקום מבטחים כשיש לנו דקות ספורות לארוז הכל, ברגע כזה המילה מעון מתנקזת למוצר אחד מסויים שאתם צריכים לבחור מבין הרשימה שאציג כאן. הרשימה הבאה מציגה מעונות אפשריים, ניידים ונייחים, קטנים וגדולים, יקרים יותר ויקרים פחות: קראוון נגרר, אוטובוס\בית על גלגלים, רכב מיני ואן או רכב גדול שאפשר לשים מאחורה מזרון זוגי\להוריד את המושבים במושב האחורי ולישון אמא, אבא והילדים במקרה הצורך. יריעה נגד גשם (החל מטארפ פשוטה ועד לברזנט אטום למים מוכן עם טבעות לקשירה), אוהל גדול צבאי מוגן מגשם, אוהל 4 עונות\3 עונות\אוהל אטום לגשם ברמה בסיסית שתשדרגו אותו עם בד יוטה אטום למים (זול יותר בהרבה מברזנט ובמקרה חירום יכול לתפקד הרבה יותר יעיל בשל משקלו הקל ומחירו הנמוך). ואפילו - כן כן, אפילו יריעה הכי פשוטה נגד גשם, מתוחה בארבע כיוונים באמצעות כפתורי שדה ויוצרת צורת גג באמצעות חוט\מיתר\חבל חזק דיו שקשור לשני גזעי עץ\אלמנטים חזקים ויעילים בשטח.

כפתורי שדה אלו אלמנטים שמאפשרים קשירה של כל יריעה, גם כזו ללא טבעות מוכנות מראש. יוצרים אותם באמצעות תפיסת פינה כלשהי ביריעה מלבנית או מרובעת (או כל צורה שהיא) ביד ימין, להכניס אבן\כל דבר קטן קשה וכדורי\בערך כדורי, מתחת לפינה שתפסתם ביד שמאל מעט בפנים כשהיא מוקפת בבד שתפסתם מכל כיוון, לעטוף אותו בפינה כמו טופי. אחרי שעטפתם את הכדור בפינה עליכם לתפוס אותו כשהוא מוקף לגמרי בבד ולקשור סביבו חוט חזק מספיק. ככה יצרתם במעט מאמץ עם אבן וחוט בלבד (ויריעה כלשהי למחסה כמובן) אלמנט שנקרא 'כפתור שדה' שמאפשר עיגון של כל יריעה או בד מתאים לארבע פינות או יותר באמצעות ארבעה כפתורי שדה ובכך, תוך שימוש באלמנטים סביבתיים - להביא למחסה טוב ויעיל אפילו עבור משפחה שלמה כפי שנפרט בפרק זה.


האת המתקפל הוא ידידכם הטוב ביותר- האת המתקפל הוא אכן ידידכם הטוב ביותר ולא רק לגביי הבית עצמו אבל נתחיל מהבית. אני יוצא מנקודת הנחה שכבר הגעתם למקום הרצוי לכם כדי להקים את ביתכם - מעונכם, בין אם זה בשטח הפראי או בחצר האחורית, שלכם או של מקום נטוש כלשהו. כמובן שלשם מה שאני מנסה לכוון כאן דרושה סביבה מתאימה ויש סוגי אדמה או סוגי סביבה מסויימים שעשויים להקשות על התהליך או להצריך סוג שונה של טקטיקה, אבל שוב, אני מניח שמה שאני מתאר כרגע אפשרי.


אז כיצד אנחנו משתמשים באת מתקפל פשוט, יריעה נגד גשם בגודל 3X,3 ארבעה חבלים חזקים וחבל אמצעי חזק, תורן כלשהי (מעמוד חשמל עץ שנפל ועד למקל מטאטא מחוזק) לקחת כמה מקלות ולהדק יחד עם אזיקונים\דבק חם+איזולירבנט חבלה מסביב\כל אילתור אחר שייצור לכם תורן על מנת לייצר מחסה נגד גשם עבור משפחה שלימה באמצע חורף? אתחיל מזה שאני יוצא מנקודת הנחה שאתם קוראים את הספר הזה כי אין אינטרנט כדי לראות סרטוני הדרכה בטיקטוק או יוטיוב (YuoTube\Tok Tik ) או כל פלטפורמה אחרת של מסך עם סרטון הדרכה נורמלי, אם יש לכם כזה - נסו קודם את זה ולכן אני כותב את מה שאני כותב כאן למרות שיש הרבה סרטונים שמסבירים כיצד לעשות זאת באופן הרבה יותר מדוייק, אתם קוראים את הספר הזה בזמן שאין אינטרנט ולכן אמשיך לתאר. לאחר שבחרנו את הסביבה הרצויה עבור הבית שלנו עלינו להכין את עצמנו למה אנחנו רוצים להגיע: המטרה - יצירת בור מגובה מטר - מטר וחצי ויותר (תלוי כמה כוח וסבלנות יש לכם, אפשר להתחיל מקצת ולהעמיק עם הזמן). בור זה צריך להיות באורך וברוחב של היריעה שלכם, רצוי מעט קטן מהגודל שלה כדי לאפשר יצירת תעלה חיצונית מסביב לבור בגובה הקרקע שתגן עליכם מהגשם וימנע ממנו מלרדת אליכם למטה. מעל הבור שחפרתם אתם קושרים את היריעה באמצעות ארבעה כפתורי שדה ומותחים אותה באמצעות התורן שהכנתם מראש ואלמנטים חזקים לקשירה שהכנתם בארבע פינות ובכך יוצרים מעין בית קטן שקירות הבור החפור מראש משמשים לו מעין 'קירות'. להלן רשימת פעולות לפי סדר: . 1 חפירת בור של 2 וחצי מטר על 2 וחצי מטר - בהתאם ליריעה אטומה למים של 3 על 3 מטר. להשאיר חצי מטר הפרש - למשל, יריעה של 5X5 תאפשר בור של 4.5X.4.5 על הבור להיות בעומק של לפחות חצי מטר ומקסימום של מטר וחצי. כמובן שתמיד אפשר יותר אבל מטר וחצי זה מספיק כדי לשמור חום ולהגן מגשם שזה מה שאנחנו רוצים בתור התחלה, אם נעמיק יותר נצטרך קורות תומכים, שזה אפשרי אבל לא תמיד יישים במיידי.


2. הכנת היריעה - קשירת ארבעה חבלים ארוכים וחזקים לארבע פינות היריעה לכפתורי שדה מוכנים מראש (כלומר, יש להכין ארבעה כפתורי שדה בארבע פינות במידה ונדרש).


3. הכנת תורן גבוה - חשבו את הגובה הרצוי, אם הבור הוא חצי מטר נרצה שיהיה לנו לפחות שלושה מטרים מעל הראש בנקודה הגבוהה ביותר באוהל ואפילו עדיף יותר אבל גם 3 מטרים תורן זה על הכיפאק בתור התחלה. למעשה כפי שהצענו בתחילת הרשימה, לפעמים אפילו מקל מטאטא מחוזק יכול להספיק. טיפ חשוב: לחתוך לשניים בקבוק של ליטר וחצי ולשים את החלק התחתון הפוך על ראש התורן מתחת ליריעה, במקרה של תורן מרובע או של בד חלש זה עשוי לשמור על חיי הבד.


4. קשירת היריעה באופן חזק אבל לא חזק מדי (לאפשר להרים את התורן למקסימום גובה).


5. הרמת התורן ועיגונו בתוך הבור (או לחפור בור מיוחד עבור התורן בתוך הבור הקיים באמצעו, או באמצעות אבנים כבדות\קשרים שמחזיקים את התורן באמצע באמצעות לחץ מהקירות\משולשים של קרשים מאולתרים שמצאתם והברגתם לתורן המרכזי).


6. איטום הבור - במידת האפשר ותוך שימוש במה שיש לכם כרגע, יש לכם חומר איטום מקצועי לאיטום גגות ולמים עומדים בבית? מצויין השתמשו בו! יש לכם שק טיט ושק מלט במקרה? צרו טיח וצפו את פנים הבור. אין לכם? או... כאן אפשר לאלתר. לוקחים אפר מדורה בכמות גדולה, מערבבים יחד עם קש או כל גבעול יבש שהוא יחד עם בוץ איכותי מהגינה הציבורית או מהגינה שלכם, הטיט הבוצי שאמור להתקבל מתקשה כעבור כמה שעות לאחר היישום על קירות הבור מבפנים ובכך ליצר מעין שכבה אטומה, שוב, נצטרך לייצר עוד הגנה על השכבה הזו מסביב למחסה שבנינו ולא נסמוך על הבוץ הזה בלבד, אבל זה ממש כיף ומגניב ועובד פיקס כשלומדים איך ליישם את זה, כן, גם תוך כדי תנועה וכן, גם אם אין לכם שום רקע... .


7. חפירת תעלה מסביב לבור - במרחק של כלפחות חצי מטר משפת הבור )דמיינו שהתעלה משמשת מעין 'מרזב' עבור הגג המשולש\העגול שתצרו באמצעות התורן, היריעה, והחבלים.( התעלה יכולה להיות מרובעת או עגולה או בכל צורה, העיקרון הוא זהה - עליה לאגור את המים שיורדים מהגג שלכם לצדדים ולנקז אותם למקום רחוק ונמוך יותר הלאה מאיפה שאתם נמצאים.


כאן המקום להזכיר שכדי למייטב את בניית הבור המדובר מן הראוי לבחור בקרקע הכי מתאימה לשם כך - כלומר, לבחור מקום גבוה דיו שיאפשר לתעלה הנ"ל לנקז את המים החוצה. לאחר שחפרתם את התעלה עליכם להמשיך אותה למקום נמוך בהרבה מאיפה שאתם נמצאים, כך תוכלו לנתב את המים הלאה.


למתקדמים - נתבו את המים אל הגינה שלכם! (עדיף שהגינה תהיה בטרסה נמוכה מהבית שבחרתם, ובכך תמייטבו את אגירת המים לגינון\לשתייה במקרה ובחרתם לנתב את המים לבור אגירה מוכן מראש) אז מדוע האת הוא ידידכם\ן הטוב ביותר? כי כפי שתיארנו לעיל ניתן לייצר באמצעותו אחלה של בית שבעולם אבל לא רק, שימו לב - האת ישמש אותנו לבניית שירותי שדה! איך בונים בקלות שירותי שדה?

א. בוחרים מקום נסתר מהעין שאפשר גם לשבת בו וגם לעמוד בלי שרואים אותך.

ב. סימון המקום על ידי חבל תוחם וסטיקלייט\בד חזק ובולט\מקלות עומדים עם מקלות שוכבים דחופים בניהם לכדי יצירת 'קיר' מאולתר.

ג. חפירת בור פשוט ועמוק מספיק

ד. אסיפת כמה שיותר עלים יבשים ולמעוך אותך לאבקה גסה בתוך כלי קיבול גדול מספיק, האבקה הזו תשמש אותנו כדי לכסות את צרכינו ולשמש את הבור יותר מפעם אחת.

שימו לב - ככל שהבור עמוק יותר נוכל להשתמש בו מספר רב יותר של פעמים, כדי למחזר ניתן להשתמש בדלי, במידה ויש ואת הבור לחפור למידה של הדלי, כך אפשר לרוקן את השירותים המקומיים לבור קומפוסט שהכנתם מראש, שם תרוקנו את הצרכים ותכסו באופן אורגני ולא יותר מדיי במקום אחד, כדי למייטב את השמירה על הסביבה שהפכה בין רגע להיות אשכרה - הסביבה הביתית שלכם.... אם יש ברשותכם אוהל נפתח או קראוון או כל סוג של מעון מוכן שאתם יכולים בקלות לתפעל - סחטיין עליכם! בחרו מקום נכון בהתאם למה שהבאתם מוכן (אוהל שירותים, אסלה מתקפלת, מקלחת שטח נטענת וכדו') ובהתאם לאיך שאתם רוצים שה'חווה' הקטנה שאתם בונים לכם כרגע, תעבוד.


נסו לחשוב מחוץ לקופסא ולהניח שהמצב בו אתם נמצאים כרגע ימשיך לפחות כמה חודשים קדימה, מה שמצריך ממכם, ראשי וראשות המשפחה - למייטב את סביבת המגורים שלכם ככל האפשר, בין אם זה בחירה נכונה של מקום לשירותים או בור קומפסט (זבל אורגני) או הגנה מכל דבר שהוא שאתם צריכים להגן על עצמכם מפניו. (לדוג' - אם אתם באמצע סופת ברקים, נסו לבחור מקום הקרוב לאנטנה מאוד גבוהה אבל במרחק בטוח ממנה. ככה תוכלו בחסות האנטנה במרחק מספיק בטוח, להימנע מפגיעת ברק או יותר טוב - חפשו מערה טבעית בטבע במקום בו יש בסביבתכם הקרובה עץ גבוה דיו שישמש מגן ברקים במקרה הצורך בדומה לאנטנה.)


טיפ חשוב אחרון שנותן לנו קפיצה לקראת הפרק הבא שידבר על מזון ושתייה - משאבים טבעיים. יש הרבה מאוד משאבים טבעיים בכלל, גם במצב בו המערכת המוניטורית מתפקדת כרגיל, כגון מעיינות, אוכל בר, וכו'. אבל כאן אנחנו מדברים על מצב שונה לגמרי, על מערב פרוע מסוג כלשהו שנוצר מנסיבות שאיננו יודעים בהכרח את טיבן כרגע ובכלל, המדריך הזה הוא אל דורי ובינתקופתי והוא ניתן לתרגום לכל שפה אפשרית בכל מקום ובכל זמן. לכן - עלינו להניח שגם משאבים ציבוריים שכרגע אתם לוקחים כמובן מאיליו הופכים למשאבים נחשקים מאוד ולא מאוד זמינים בשעת חירום. מה זה אומר? שאם יש לנו שדה סולארי, תחנת כוח, ,רדיו באר מים, מעיין, נחל, מוסך נטוש, קמעונאות נטושה מכל סוג, ואפילו מזבלה, כן כן. יש לשקול ברצינות את בחירת סביבת המגורים בהתאם למשאבים אלו לטוב או למוטב, כלומר - גם אם עלינו להתרחק כמעה כדי להגן על עצמנו מפני אלו שינסו להשתלט על המשאב המבוקש, כדאי לנו לגור בסביבה מספיק קרובה לשם כדי שנוכל להשתמש בו במידת הצורך והיכולת. בפרק הבא נדון באוכל ושתיה, מואקום ועד לקטות, מטבעונות ועד לציד.


שלכם, מורפיוס. קרדיט ליוצר התמונה - לפרופיל הפיקסביי לחצו כאן

25 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page